עיצוב נכון בתי כנסת

בתי הכנסת בישראל ובקהילות היהודיות ברחבי העולם נועדו כמובן לשרת את כל היהודים באשר הם. ההתנהלות בהם זהה במהותה – התכנסות רבתי לשם תפילות יומיות, תפילות בחגים ומועדים וחגיגה/ציון אירועים שונים על פי המסורת היהודית.

 

על אף אופי ההתנהלות הדומה, ניתן לקבוע כמעט בוודאות שבתי הכנסת שונים האחד מן השני בנראותם, הן מבחינת תכנון המבנה בפנים ובחוץ והן מבחינה עיצובית. השוני בנראות נובע מסיבות שונות. העיקריות שבהן מתקשרות לעדה אליה משתייכת האוכלוסייה המגיעה אליהם, לזרם ביהדות ולהשקעה הכספית שהושקעה במבנה.

מהי תרומתו של עיצוב בתי כנסת

עיצוב בתי כנסת מתבסס בעיקרו על ערכי היהדות ומסורת רבת השנים. ניתן לזהות זאת בצורת חלוקת החלל הפנימי, בתכנון מקומות הישיבה, במיקום ותכולתו של ארון הקודש, בשימוש באלמנטים קבועים בריהוט ובעיצוב הפנים והחוץ, בהימצאותה של עזרת נשים ו/או מחיצות המאפשרות הפרדה וכדומה. עם זאת, עיצוב בית כנסת הוא תחום רחב המאפשר להעניק לכל בית כנסת את ייחודיותו והתאמתו לקהילה שלו. גם לקדמה ככלל ובטכנולוגיה בפרט יש השפעה גדולה על האפשרויות הרבות הגלומות בעיצוב של בתי כנסת. 

בשונה מחלק נכבד מדתות אחרות, העושר הוויזואלי והעיצובי של בתי הכנסת נמצא בעיקר בתוכם, בחלל הפנימי בו מתקיימת ההתכנסות ומתרחשים התפילות והחיבור הרוחני. עיצוב הפנים יכול לקבוע במידה ניכרת את תחושת באי המקום – האם תהיה זו התפעלות והתפעמות שתביא לרוממות גבוהה או האם יהיו אלה ענווה וצניעות שיביאו ליראת כבוד עצומה. כך או כך העיצוב כולל מרכיבים שונים שניתנת להם תשומת לב רבה הן בתכנון והן בעלויות, כגון: חלוקת מרחב התפילה והמבנה כולו, שילוב סוגי ריהוט שונים, אלמנטים עיצוביים ופרקטיים, שילוב חומרים וצבעים ועוד. כל זאת בהתאמה, כמובן, לערכי הדת והמסורת.

מחפשים רהיטים איכותיים ומסוגננים לבית הכנסת? אם כן, פיניש – ריהוט לבית כנסת היא הכתובת המתאימה לפנות אליה. החברה, שהוקמה בשנת 1982, מתמחה בעיצוב ובייצור רהיטי עץ ופריטים משלימים נוספים לבתי כנסת. לסקירת כלל השירותים והמוצרים של החברה, לחצו כאן ולקבלת פרטים נוספים בטלפון התקשרו ל – 08-9366363